Praeceptor Laureatus

Miło nam poinformować, że dr Karolina Ruta-Korytowska z Zakładu otrzymała nagrodę Praeceptor Laureatus – wyróżnienie dla najlepszego dydaktyka roku z każdej podstawowej jednostki organizacyjnej UAM. Laureaci wyłaniani są przez studentów w głosowaniu internetowym spośród pracowników, którzy zostali nominowani na podstawie najwyższych ocen uzyskanych w ankietach studenckich w minionym roku akademickim. Statuetki wręczył Jego Magnificencja Rektor UAM podczas inauguracji roku akademickiego. Dr Karolina Ruta-Korytowska została wyróżniona już po raz drugi, wcześniej w 2017 roku. Serdecznie gratulujemy!

Efekt Motyla

W ostatnią niedzielę września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych.
Z tej okazji Uniwersyteckie Studio Filmowe wraz z dr Karoliną Rutą-Korytowską i studentkami z Koła Miłośników Języka Papillon przygotowało film popularnonaukowy przybliżający osobom słyszącym problemy Głuchych jak i piękno ich Kultury.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się, a realizatorom gratulujemy pomysłu.

 

49th Poznań Linguistic Meeting

W dniach 16-18 września na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się 49th Poznań Linguistic Meeting. Linguistics: Between science and humanities. An overview of contributing disciplines and research agendas. Z programem konferencji oraz abstraktami wystąpień można zapoznać się na stronie.

Zakład reprezentowała mgr Marta Nowak, która wystąpiła z referatem: Phonotactic constraints and preferences are domain specific: A cognitive proposal (współautor: dr Paula Orzechowska z Wydziału Anglistyki UAM).

Nie/porozumienie, nie/tolerancja, w(y)kluczenie w języku i kulturze

Zakład Historii Języka Polskiego i Zakład Lingwistyki Tekstu i Dyskursu oraz Instytut Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizują konferencję naukową pt. Nie/porozumienie, nie/tolerancja, w(y)kluczenie w języku i kulturze, która odbędzie się w dniach 18-20 września w Wiśle. Autorzy wystąpień przyjrzą się problematyce dotyczącej szeroko pojętego kryzysu komunikacyjnego diagnozowanego coraz wyraźniej w kulturze Zachodu. Każdy kryzys jednak rodzi nadzieję na jego zażegnanie, co daje nadzieję, że zadaniem humanistyki jest nie tylko opis i interpretacja zjawisk otaczającego świata, ale też wskazywanie możliwych dróg dalszego jego rozwoju. Zakład reprezentuje dr hab. Magdalena Graf. Program konferencji dostępny jest pod linkiem.

14th Annual Meeting of the Slavic Linguistics Society

W dniach 11-13 września na Uniwersytecie w Poczdamie odbyło się 14th Annual Meeting of the Slavic Linguistics Society (SLS-14). W konferencji wzięli udział językoznawcy z całego świata, a podczas trzech dni obrad można było wysłuchać ponad 100 referatów. Więcej na temat konferencji zorganizowanych przez Slavic Linguistics Society można przeczytać na stronie.

Zakład reprezentowała mgr Marta Nowak, która wystąpiła z referatem: The role of phonetic distance in the processing of Polish phonotactics (współautor: dr Paula Orzechowska z Wydziału Anglistyki UAM).

Zakład na YouTubie

Zakład nie prowadzi własnego kanału na YouTubie, ale artykuły pracowników mogą być inspiracją dla vlogerów. Na kanale „Mówiąc inaczej” Pauliny Mikuły pojawił się film „Polskie tytuły zagranicznych filmów – o co tu chodzi?”, a jednym ze źródeł bibliograficznych cytowanych przez prowadzącą jest praca mgr Marty Nowak. Zachęcamy do obejrzenia filmu oraz do zapoznania się z treścią artykułu.

 

Terminy konsultacji we wrześniu

Szanowni Państwo, informujemy o terminach konsultacji pracowników Zakładu we wrześniu:

dr hab. Magdalena Graf

środa,  04.09., godz. 12.00, pokój 311

dr hab. Romana Łapa

wtorek, 17.09., godz. 11.00 – 13.00, pokój 311

dr Wojciech Hofmański

piątek, 13.09., godz. 13.00, pokój 308

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego

W Poznaniu w dniach 04-17.08.2019 odbyła się Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego zorganizowana przez Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Zajęcia z języka polskiego dla grupy zaawansowanej poprowadziła mgr Marta Nowak z Zakładu Gramatyki Współczesnego Języka Polskiego i Onomastyki.

XII Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”

20-30. lipca 2019 w Żerkowie odbył się XII Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”. Na tegoroczny Zlot przyjechało prawie stu dwudziestu młodych rodaków z 21 krajów z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Zlot „Orle Gniazdo” otrzymał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

W programie Zlotu znajdą się warsztaty dziennikarskie, krajoznawcze, muzyczne, plastyczne, polonistyczne, teatralne i taneczne oraz korowód młodzieży polonijnej ulicami Żerkowa, dyskusja panelowa na temat aktualnych potrzeb młodej Polonii w krajach zamieszkania, test wiedzy o Polsce, prezentacja krajów zamieszkania zlotowiczów, wyjazdy krajoznawcze do Poznania, Jarocina, Śmiełowa, Gołuchowa, spływ kajakowy rzeką Wartą, wycieczki rowerowe, zajęcia sportowo-rekreacyjne na terenie ośrodka wypoczynkowego.

Miejscem zlotu młodzieży jest Centrum Kultury i Rekreacji Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie. Warsztat polonistyczny dla grupy początkującej poprowadziła mgr Marta Nowak z Zakładu, która była też pilotem tej grupy.

 

Zakończyła się letnia szkoła języka polskiego w Krasnodarze

Dr Wojciech Hofmański wrócił z Krasnodaru, gdzie prowadził zajęcia w ramach letniej szkoły języka polskiego. Projekt przygotowany został przez Ambasadę RP w Moskwie oraz Stowarzyszenie „Bristol”.
Zajęcia były prowadzone z osobami dorosłymi (grupa początkująca i zaawansowana) oraz z dziećmi. Dziękujemy wszystkim osobom, które w Rosji wspierały działania naszego wykładowcy. Uczestnikom kursu gratulujemy!